23.07.2015
Konkurs ofert na wybór realizatora/realizatorów zadania pn. Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii
---Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” (Dz. U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1200, z późn. zm.), Ministerstwo Zdrowia ogłasza konkurs ofert na wybór realizatora/realizatorów Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, zadania pn.: Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii.
I. Cel zadania:
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” (Dz. U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1200, z późn. zm.) celem programu m.in. jest zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory i osiągnięcie średnich europejskich wskaźników skuteczności leczenia poprzez podjęcie działań mających na celu uzupełnienie oraz wymianę wyeksploatowanych urządzeń do radioterapii.
II. Przedmiot konkursu:
Wybór realizatora/realizatorów zadania Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, zadania pn.: Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii, w zakresie zakupu akceleratorów.
III. Zakres finansowania zadań stanowiących przedmiot konkursu ze środków Ministerstwa Zdrowia (wydatki majątkowe):
Elementem zadania finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia są koszty zakupu akceleratorów.
Kwota zaplanowana na realizację przedmiotu konkursu wynosi ok. 41,5 mln zł.
W ramach zadania nie są finansowane koszty dostawy, zainstalowania akceleratora, serwisowania zakupionego akceleratora oraz szkoleń w zakresie obsługi akceleratora.
Zakupiony sprzęt/aparatura będzie mógł być wykorzystywany wyłącznie do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie zawartego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
IV. Ograniczenie przedmiotowe, w tym dotyczące wysokości finansowania zakupu sprzętu ze środków Ministra Zdrowia (wydatki majątkowe):
- Wysokość finansowania przez Ministra Zdrowia dla realizatora wybranego w postępowaniu konkursowym stanowi nie więcej niż 85 % ceny sprzętu, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że wartość przyznanego dofinansowania akceleratora nie może przekroczyć kwoty 8 500 000,00 zł / jeden akcelerator.
- Wysokość przyznanych środków finansowych może być niższa niż wnioskowana w ofercie konkursowej.
- Oferent wyłoniony na realizatora zadania zobowiązany będzie do rozpoczęcia udzielania na zakupionym sprzęcie świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie kontraktu z NFZ w terminie nie później niż do dnia 30 czerwca 2016 r.
- Nierozpoczęcie udzielania na zakupionym sprzęcie świadczeń zdrowotnych na podstawie kontraktu z NFZ w terminie do dnia 30 czerwca 2016 r. będzie skutkowało koniecznością zwrotu całości otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia środków finansowych na zakup danego sprzętu.
- Oferent, który wnioskuje o zakup akceleratora celem wymiany użytkowanego akceleratora zobowiązany będzie w ciągu 45 dni od rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie kontraktu NFZ za pomocą zakupionego akceleratora do wycofania z użytkowania akceleratora wskazanego w ofercie konkursowej do wymiany, w tym do zaprzestania udzielania za jego pomocą świadczeń zdrowotnych dla pacjentów.
- Niewycofanie z użytkowania akceleratora wskazanego do wymiany, a także niezaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych za pomocą akceleratora wskazanego do wymiany w terminie wskazanym powyżej, będzie skutkowało koniecznością zwrotu całości otrzymanych na podstawie umowy środków finansowych na zakup danego sprzętu.
V. Lista wymagań formalnych:
- Spis przedkładanych dokumentów (wymagane przedłożenie w kopercie pierwszej, zawierającej wymagania formalne, spisów dla koperty pierwszej i drugiej).
- Dane identyfikujące oferenta, złożone na wzorze określonym w załączniku nr 1 pn. Zgłoszenie ofertowe (prawidłowo wypełniony).
- Złożone na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do ogłoszenia, oświadczenia o:
- zapoznaniu się z treścią ogłoszenia,
- prawdziwości danych zawartych w ofercie,
- o przychodach z innych źródeł lub ich braku na realizację zadania będącego przedmiotem konkursu,
- liczbie stron w ofercie,
- o wysokości partycypacji w zakupie akceleratora wyrażonej w %.
- Aktualny (zgodny ze stanem faktycznym i prawnym na dzień sporządzenia oferty) wyciąg z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Ogłaszający konkurs dopuszcza dołączenie do oferty wydruku ze strony internetowej.
- W przypadku podmiotów, o których mowa w art. 36 i 49 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1203, z późn. zm.), wydruk[1], o którym mowa w art. 4 ust. 4aa tej ustawy, z Krajowego Rejestru Sądowego, zawierający dane zgodne ze stanem faktycznym i prawnym na dzień sporządzenia oferty. Ogłaszający konkurs dopuszcza dołączenie do oferty odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzonego za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną do reprezentowania oferenta.
- W przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, oświadczenie o uzyskaniu wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.) albo o dacie złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
- Statut jednostki lub inny dokument określający formę i zasady prowadzonej przez nią działalności (np. umowa spółki), obowiązujący na dzień sporządzenia oferty.
- Oświadczenie o posiadaniu obowiązującego kontraktu jednostki z Narodowym Funduszem Zdrowia o zakontraktowaniu świadczeń w zakresie radioterapii onkologicznej albo braku posiadania obowiązującego kontraktu jednostki z Narodowym Funduszem Zdrowia w przedmiotowym zakresie, wg załącznika nr 5.
- Kopie oryginalnych dokumentów powinny być uwierzytelnione przez oferenta podpisem potwierdzającym zgodność z oryginałem i opatrzone datą.
- Pełnomocnictwo do złożenia oferty i podpisywania dokumentów w imieniu oferenta, w tym do podpisywania oświadczeń i załączników, a także potwierdzania dokumentów za zgodność z oryginałem, o ile nie wynika ono z innych dokumentów złożonych przez oferenta (jeżeli dotyczy).
VI. Lista wymagań merytorycznych:
- Oferta realizacji zadania sporządzona wg załącznika nr 3 do niniejszego ogłoszenia, zawierająca:
- wykaz sprzętu, który zamierza zakupić Oferent w ramach przedmiotowego zadania,
- plan rzeczowo – finansowy na 2015 r., w tym: udział własny Oferenta lub/i organu założycielskiego Oferenta w zakupie sprzętu nie mniej niż 15%,
- miesięczny harmonogram (podać nazwy miesięcy) realizacji zadania, zawierający w szczególności możliwy termin zakupu, dostawy, instalacji sprzętu i oddania sprzętu do użytku (rozumianego jako rozpoczęcie eksploatacji),
- uzasadnienie zakupu sprzętu.
- Informacja o prowadzonej działalności sporządzona wg załącznika nr 4 pn. Informacja o prowadzonej działalności, zawierająca dane o wielkości i strukturze zasobów Oferenta, w tym potwierdzenie o:
- dysponowaniu kadrą specjalistyczną zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2006 r. w sprawie minimalnych wymagań dla zakładów opieki zdrowotnej ubiegających się o wydanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 874) w miejscu w którym będzie zainstalowany akcelerator – w przypadku Oferentów posiadających kontrakt z NFZ na świadczenia w zakresie radioterapii onkologicznej,
- oświadczenie o zobowiązaniu się do zatrudnienia kadry specjalistycznej zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2006 r. w sprawie minimalnych wymagań dla zakładów opieki zdrowotnej ubiegających się o wydanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 874) w przypadku wyłonienia jako realizatora zadania pn. Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii w 2015 r. – w przypadku pozostałych Oferentów,
- dysponowaniu infrastrukturą odpowiadającą wymogom prowadzenia zakładów radioterapii zgodną z ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2014 r., poz. 1512, z późn. zm.) wraz z aktami wykonawczymi do ustawy.
- Oświadczenie o posiadaniu dostępu do diagnostyki obrazowej (TK, NMR, USG itp.), diagnostyki histopatologicznej i diagnostyki laboratoryjnej.
- Oświadczenie ostosowaniu procedur kontroli jakości radioterapii (tj. kontroli jakości oraz audytów wewnętrznych i zewnętrznych) zgodnie z obowiązującymi przepisami (w przypadku Oferentów posiadających kontrakt z NFZ na świadczenia w zakresie radioterapii onkologicznej).
- Oświadczenie o funkcjonowaniu aparatury do radioterapii w systemie 2-zmianowym (w przypadku Oferentów posiadających kontrakt z NFZ na świadczenia w zakresie radioterapii onkologicznej).
VII. Sposób oceny ofert:
- W pierwszej kolejności oceniane jest spełnienie wymogów formalnych.
- W drugiej kolejności oceniane jest spełnienie wymagań merytorycznych stawianych oferentom.
- Brak potwierdzenia w ofercie spełnienia chociażby jednego wymagania merytorycznego powoduje odstąpienie od dalszej oceny oferty i jej odrzucenie.
- Punkty będą przyznawane w oparciu o kryteria oceny ofert.
- Oferty będą rozpatrywane zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie prowadzenia prac nad opracowaniem i realizacją zadań stanowiących elementy „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych” (Dz. Urz. Min. Zdrow. Nr 4, poz. 33).
VIII. Kryteria oceny ofert:
- Liczba mieszkańców województwa właściwego dla siedziby oferenta przypadająca na 1 akcelerator w danym województwie według raportu Konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej za rok 2014 (0-4 pkt).
- Wiek posiadanych akceleratorów, liczony od momentu rozpoczęcia eksploatacji
(w przypadku Oferentów, którzy nie posiadają akceleratorów zostaną oni potraktowani na równi z Oferentami posiadającymi najstarsze wiekowo akceleratory) (0 – 10 pkt). - Wysokość partycypacji w zakupie akceleratora (%) (1 – 3 pkt).
- Liczba chorych napromienianych w ramach lecznictwa stacjonarnego i ambulatoryjnego łączniew latach 2012-2014 (w przypadku Oferentów, którzy nie rozpoczęli leczenia chorych napromienianiem zostaną oni potraktowani na równi z Oferentami leczącymi największą liczbę chorych napromienianiem) (1 – 3 pkt).
IX. Kryteria podziału środków finansowych:
- Liczba mieszkańców województwa właściwego dla siedziby oferenta przypadająca na 1 akcelerator w danym województwie według raportu Konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej za rok 2014.
- Środki finansowe przeznaczone na realizację przedmiotu konkursu.
- Miejsce instalacji planowanego do zakupu akceleratora (w pierwszej kolejności będą uwzględniane ośrodki zamiejscowe, dla których Oferent dysponuje kontraktem z NFZ na świadczenia z zakresu radioterapii onkologicznej oraz pozostali Oferenci, o których mowa w części VI pkt 2 lit. b).
- Liczba punktów wynikająca z oceny ofert.
W przypadku uzyskania przez różnych oferentów jednakowej liczby punktów kryterium rozstrzygającym będzie liczba mieszkańców województwa właściwego dla siedziby oferenta przypadająca na 1 akcelerator w danym województwie według raportu Konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej za rok 2014, a w następnej kolejności wysokość partycypacji w zakupie akceleratora (%).
X. Termin, sposób i miejsce składania ofert:
- Oferty składane są w jednej kopercie, w której umieszczono dwie oddzielne koperty:
- pierwsza koperta zawierająca dokumentację pozwalającą stwierdzić spełnienie warunków formalnych oznakowana dopiskiem pt. Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii powinna zawierać wszystkie dokumenty wymienione w części V. Lista wymagań formalnych; koperta powinna być oznaczona w sposób pozwalający na zidentyfikowanie oferenta;
- druga koperta zawierająca dokumentację pozwalającą stwierdzić spełnienie warunków merytorycznych oznakowana dopiskiem pt. Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii –Informacje dotyczące spełnienia warunków merytorycznych” – powinna zawierać wszystkie dokumenty wymienione w części VI. Lista wymagań merytorycznych; koperta powinna być oznaczona w sposób pozwalający na zidentyfikowanie oferenta;
Obie odpowiednio opisane koperty należy umieścić w jednej kopercie z dopiskiem: Konkurs na wybór realizatora zadania Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych pn. Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii w 2015 r. koperta powinna być oznaczona w sposób pozwalający na zidentyfikowanie oferenta.
- Dokumentacja ofertowa zawarta w kopertach opisanych powyżej w pkt 1a i 1b powinna być trwale spięta.
- Wszystkie strony oferty wraz z załącznikami powinny być ponumerowane i parafowane przez oferenta.
- Oferent może wskazać, które z informacji zawartych w ofercie stanowią tajemnicę przedsiębiorcy w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 782, z późn. zm.) podlegającą wyłączeniu z dostępu dla innych podmiotów.
- Oferty należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 sierpnia 2015 r. na adres:
Ministerstwo Zdrowia
Departament Polityki Zdrowotnej
ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa
(godziny pracy urzędu 8:15-16:15)
O zachowaniu terminu złożenia oferty/uzupełnienia braków formalnych decyduje dzień wpływu oferty/przedmiotowych braków do siedziby urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia. W przypadku niedotrzymania tego terminu oferta podlega odrzuceniu.
Uwaga!
- Możliwe jest uwzględnienie oferty/uzupełnienia braków formalnych nadesłanych po upływie terminu, jeżeli Oferent uprawdopodobni, iż niedotrzymanie terminu nastąpiło bez jego winy.
- Zastrzega się możliwość przesunięcia terminu składania ofert, odwołania konkursu lub unieważnienia konkursu.
- Informacja o przesunięciu terminu składania ofert, odwołaniu konkursu lub unieważnieniu konkursu jest zamieszczana na tablicy ogłoszeń w siedzibie i na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia.
- Lista ofert spełniających warunki formalne zostanie umieszczona na tablicy ogłoszeń w siedzibie i na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia.
- Lista ofert niespełniających warunków formalnych zawierająca wskazanie braków formalnych zostanie umieszczona na tablicy ogłoszeń w siedzibie i na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia wraz z informacją o możliwości uzupełnienia przez Oferenta braków formalnych w 7-dniowym terminie liczonym od dnia ukazania się listy.
- Wysokość przyznanych środków finansowych może być niższa niż wnioskowana w ofercie konkursowej.
- Ogłaszający zastrzega sobie prawo do wezwania oferentów na publiczne zaprezentowanie oferty. Niestawienie się upoważnionego przedstawiciela oferenta na to wezwanie równoznaczne jest z wycofaniem oferty.
- Ogłaszający zastrzega, że nie wszyscy oferenci, którzy spełnili wymagania formalne i merytoryczne, mogą zostać uwzględnieni przy podziale środków przeznaczonych na realizację zadania będącego przedmiotem konkursu ofert.
- Przystąpienie do postępowania konkursowego nie jest uwarunkowane wpłaceniem/ zabezpieczeniem wpłaty wadium przez Oferenta.
[1] „Pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, o których mowa w ust. 3 [tj. odpisami – przyp. MZ], jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze."
Pliki do pobrania:
23.09.2015 14:45 | Marta Kaczorowska | Dodano: wyniki konkursu |
01.09.2015 10:19 | Marta Kaczorowska | Dodano: lista ofert spełniających i niespełniających wymagań formalnych |
23.07.2015 10:42 | Marta Kaczorowska | Utworzono artykuł |